Blog

Rozwiń i czytaj artykuły

Komora hiperbaryczna a zdrowie


Komorę hiberbaryczną można z powodzeniem porównać do jednej z tych kapsuł, które widzieliśmy na filmach sci-fi o kosmosie. Przynajmniej z wyglądu. Jest to z pewnością odpowiednio zaprojektowane, niewielkie pomieszczenie, które konstrukcja powstała w taki sposób, aby umożliwić stworzenie najlepszych warunków do terapii hiperbarycznej.

Musi więc wyróżniać się całkowitą szczelnością. Znajduje ona szerokie zastosowanie w lecznictwie. Wykorzystuje ona możliwości, jakie daje nam 100% tlen pod zwiększonym ciśnieniem. Obecnie zastosowanie komory hiperbarycznej uznaje się za jedną z najskuteczniejszych metod w leczeniu niektórych schorzeń, wynika to z tego, że stanowi ona zdecydowanie najskuteczniejszych sposób na dostarczenie tlenu do komórek organizmu.

Kiedy wskazane jest poddanie się zabiegowi w komorze hiperbarycznej?

Jak już wiemy komora hiperbaryczna może doskonale wpływać na nasze zdrowie i ułatwiać procesy leczenia. Poleca się ją przede wszystkim osobom ze schorzeniami, które wymagają poprawienia procesów fizjologicznych, nieustannie zachodzących w każdym organizmie. Poza tym udowodniono, że jest to metoda doskonale wpływająca na poprawę wyglądu skóry – hamuje procesy związane ze starzeniem się całego organizmu, nie tylko skóry, jest wsparciem w odżywieniu i regeneracji komórek. Różne schorzenia i dolegliwości o ostrym lub przewlekłym przebiegu objęte są wskazaniami do leczenia z wykorzystaniem komory hiperbarycznej. Zaliczamy do nich: zatrucia tlenkiem węgla, chorobę dekompresyjną, urazy wielonarządowe oraz mięśniowo-szkieletowe, zatory gazowe, ostre niedokrwienie tkanek miękkich, oparzenia II i III stopnia, martwicze zakażenie tkanek miękkich.

Inne pozytywne działania związane z terapią hiperbaryczną

Co ciekawe ta komora tlenowa pozwala skutecznie poprawić stan pacjentów z wieloma dolegliwościami przewlekłymi, do których zaliczamy np. stopę cukrzycową, martwice kości lub zagrożenie martwicą tkanek, zapalenie ucha zewnętrznego, choroba popromienna, odleżyny, zakażenia po urazach, ropnie, takie jak płuca, wewnątrzczaszkowe czy wątrobowe. Zawsze jednak zabieg powinien odbywać się po odpowiednim wywiadzie i konsultacji z lekarzem.

Wróć
ue dofinansowanie
pfr
przewodnik po okolicy