Co to jest tlenoterapia hiperbaryczna?
Tlenoterapia hiperbaryczna to zabieg, którego głównym celem jest natlenienie krwi. Efekt ten uzyskuje się poprzez zwiększenie ciśnienia w komorze hiperbarycznej oraz dostarczenie zwiększonej ilości czystego tlenu do komórek całego organizmu. Zabieg ten sprawia, że krew jest natleniona nawet 15 raz intensywniej, niż podczas normalnego oddychania. W czasie zabiegu pacjent nie musi robić nic, poza oddychaniem, które przynosi zbawienne skutki dla jego zdrowia.
Zalety tlenoterapii hiperbarycznej
W wyniku zwiększonego natlenienia krwi pobudza się do namnożenia komórki macierzyste. Są to pierwotne komórki, które mogą przekształcić się w różne inne komórki organizmu, w zależności od potrzeb. Ich zwiększona podaż, w wyniku działania tlenoterapii hiperbarycznej, sprawia, że niemal każda część organizmu odnawia się, gdyż komórki macierzyste uzupełniają istniejące braki. Zabieg ten jest zalecany szczególnie:
- osobom, które przeszły urazy wielonarządowe, mięśniowe lub szkieletowe;
- w przypadku niedokrwienia tkanek;
- przy osteoporozie i bólach reumatycznych;
- osobom po oparzeniach II i III stopnia;
- po zatruciu tlenkiem węgla;
- w przypadku choroby dekompresyjnej;
- osobom z chorobami skóry;
- po udarze mózgu;
- w przypadku złamań.
Lista wskazań do tlenoterapii hiperbarycznej jest bardzo długa. Terapia ta ma także zastosowanie w medycynie estetycznej, jako zabieg odmładzający, gdyż poprawia ona kondycję skóry poprzez jej lepsze ukrwienie, odżywienie i nawilżenie.
Czy każdy może poddać się terapii hiperbarycznej?
W zdecydowanej większości wypadków można bez obaw poddać się terapii. Istnieją jednak pewne ograniczenia. Należą do nich:
- posiadanie rozrusznika serca,
- ciąża,
- przebycie w ostatnim czasie operacji w obrębie klatki piersiowej,
- niektóre choroby płuc,
- gorączka,
- przeprowadzone w ostatnim czasie zabiegi uszu.
Warto zauważyć, że ze względu na przebieg terapii, nie jest ona wskazana osobom, które mają klaustrofobię.
Jak wygląda zabieg?
Do komory hiperbarycznej wchodzi się w bieliźnie lub spodenkach i koszulce. Ważne jest, żeby była to odzież wygodna, lekka i przewiewna. Po zamknięciu komory stopniowo zwiększane jest ciśnienie w jej wnętrzu, aż do uzyskania właściwej wartości. W tym samym czasie dostarczany jest czysty tlen. Cała sesja trwa około 60 minut i podzielona jest na trzy bloki, z krótkimi przerwami. W czasie zabiegu można odczuwać nieprzyjemne dolegliwości związane ze zmianą ciśnienia – ból głowy, zatkanie uszu – podobne do tych, jakie pojawiają się przy lądowaniu lub starcie samolotu.
Skuteczność tlenoterapii w komorze hiperbarycznej jest potwierdzona badaniami naukowymi. W Polsce istnieją ośrodki, które specjalizują się w przeprowadzaniu tego typu terapii, jednak także poza nimi można poddać się temu zabiegowi, gdyż coraz prężniej działa sektor prywatny. Istotne jest to, aby cały przebieg sesji był przeprowadzony pod nadzorem wyszkolonego i doświadczonego personelu, co zapewnia bezpieczeństwo i skuteczność terapii.