Blog

Rozwiń i czytaj artykuły

7 korzyści zdrowotnych z pływania


Pływanie to nie tylko przyjemność, choć oczywiście tak nam się przede wszystkim kojarzy. Jest to sport należący do tej samej grupy co na przykład jazda na rowerze czy pływanie - jako trening aerobowy pozwala nam wzmacniać całe ciało i spalić zapasy energii. Korzyści zdrowotne wynikające z uprawiania tego sportu (nawet rekreacyjnie) są bardzo cenne. 

Zanim więc po raz kolejny wybierzesz się na basen czy nad wodę, razem z nami dowiedz się co możesz na tym zyskać.

1. Szczupła sylwetka

To doskonała motywacja dla osób pragnących schudnąć. Pływanie często nie męczy nas aż tak jak bieganie, a jednak dzięki większym nakładom energii i pracy mięśni pozwala spalić sporo kalorii. Ile? Godzina intensywnego pływania to często aż 600 spalonych kcal! Oprócz klasycznego pływania na basenach często prowadzone są także ćwiczenia znane jako aerobik wodny, które również pozwalają na skuteczne zrzucanie zbędnych kilogramów.

2. Zdrowy kręgosłup

Pływanie jest szczególnie rekomendowane osobom ze zwyrodnieniami kręgosłupa: skoliozą, lordozą czy kifozą. Taki rodzaj aktywności fizycznej nie tylko nie obciąża naszych kręgów, ale także wzmacnia mięśnie odpowiadające za zachowanie odpowiedniej postawy ciała. Przynosi też ogromną ulgę w bólach kręgosłupa i jest świetną odskocznią od wielogodzinnego siedzenia przy biurku. Ponadto, pływanie uznawane jest za wysoce ogólnorozwojowe, gdyż oddziałuje na całe ciało, a nie jedynie poszczególne grupy mięśni. Dzięki temu zwiększa też elastyczność całego organizmu.

3. Głęboki oddech

Dzięki pływaniu możemy znacząco zwiększyć swoją wydolność płuc - a w niektórych przypadkach nawet ją podwoić! Dzieje się tak dzięki temu, że podczas pływania nasz układ oddechowy jest zmuszony do bardziej wydajnej pracy. Regularne poddawanie go takim ćwiczeniom z pewnością wyjdzie nam na dobre - szczególnie jeśli jesteśmy czynnymi bądź biernymi palaczami albo chorujemy na astmę.

4. Dłuższe życie

Każda aktywność fizyczna zmniejsza nasze ryzyko chorób, a tym samym daje nam realną szansę na dłuższe życie. Nie inaczej jest z pływaniem - regularne uprawianie tego sportu wzmacnia cały nasz układ sercowo-naczyniowy, a nawet potrafi obniżyć ciśnienie krwi. Według naukowców osoby pływające regularnie, kilka razy w tygodniu, mają aż o połowę mniejsze ryzyko śmierci!

5. Lepszy nastrój

Każda aktywność fizyczna powoduje w naszym organizmie wyrzut endorfin i serotoniny – wie to każdy, kto po męczącym treningu mimowolnie się uśmiecha i ma pozytywne nastawienie. Pływanie nie tylko poprawia nasz humor, ale wręcz udowodniono, że jest jednym z najlepszych sposobów łagodzenia stresu. Korzystanie z basenów zmniejsza więc uczucie smutku, złości czy napięcia, a tym samym ryzyko depresji, zawałów serca czy stanów lękowych. Woda pozwala też na rozluźnienie napięcia mięśni już po 30 minutach pływania.

6. Zdrowy sen

Już dawno udowodniono, że osoby uprawiające jakikolwiek sport mają dużo mniejsze problemy ze snem niż osoby niećwiczące. U osób starszych, które szczególnie często cierpią na bezsenność w pewnym stopniu, zbyt wczesne budzenie się, problemy z zaśnięciem czy niespokojny sen, pływanie pozwala zwalczać tego typu dolegliwości i wpłynąć pozytywnie na jakość snu.

7. Rehabilitacja w wodzie

Basen to nie tyko miejsce uprawiania sportu i rekreacji. To także doskonałe środowisko do prowadzenia rehabilitacji po różnego rodzaju urazach czy chorobach.  Woda zapewnia świetne odciążenie dla stawów i mięśni, gdyż dzięki wyporności mamy w niej dużo mniejszą masę ciała. Ćwiczenia w basenie zdecydowanie redukują też ryzyko upadku u osób rehabilitowanych. Ponadto, ćwiczenia takie można wykonywać o każdej porze roku, a odpowiednia temperatura wody potrafi nawet zmniejszać odczucie bólu.

Jak więc wyraźnie widać, pływanie, aerobik czy rehabilitacja w wodzie przynoszą naszemu organizmowi same korzyści. Możemy łatwo połączyć przyjemne z pożytecznym i podczas relaksującego pływania wpłynąć pozytywnie na nasze zdrowie i nastawienie.

Wróć
ue dofinansowanie
pfr
przewodnik po okolicy